Quantcast
skip navigation
Home OUTDOOR SPEEDWAY INFO INDOOR ARENA INFO Video Contact Us

Nelson, Loomis, Froehlich & Boumeester Record CLS Victory!

05/25/2013, 9:45pm CDT
By Jamie Nutzmann

Hornets 5/25/2013

A Mains:1. Jared Boumeester (Waseca, MN), 2. Brent Voeltz (Glenwood City, WI), 3. Barret Hammond (Prescott, WI), 4. Jerry Hanson (St Paul, MN), 5. William Voeltz (Glenwood City, WI), 6. Jess Seim (Glenwood City, WI), 7. Derrick Johnson (New Richmond, WI), 8. Charles Eckl (Lonsdale, MN), 9. Gena Anderson (Ham Lake, MN), 10. Buddy Hanestad (Boyceville, WI), 11. Natalie Rogers (Mahtomedi, MN), 12. Chris Dyke (Hudson, WI)

 

Heat 1:1. Jared Boumeester (Waseca, MN), 2. Chris Dyke (Hudson, WI), 3. Jess Seim (Glenwood City, WI), 4. Jerry Hanson (St Paul, MN), 5. Derrick Johnson (New Richmond, WI), 6. Natalie Rogers (Mahtomedi, MN),

 

Heat 2:1. Brent Voeltz (Glenwood City, WI), 2. Barret Hammond (Prescott, WI), 3. Buddy Hanestad (Boyceville, WI), 4. William Voeltz (Glenwood City, WI), 5. Charles Eckl (Lonsdale, MN), 6. Gena Anderson (Ham Lake, MN),

 

Midwest Modifieds 5/25/2013

A Mains:1. Mark Froehlich (Elk River, mn), 2. Jason Schill (Centuria, WI), 3. Jake Smeltzer (Menominee, WI), 4. David Swearingen (Little Canada, MN), 5. Josh Bazey (Luck, WI), 6. Cody Wolkowski (Thunder Bay, ON), 7. Jason Haugerud (Barronette, WI), 8. Vince Corbin (Blaine, MN), 9. Miranda Carlson (Afton, MN), 10. Shawn Carlson (Afton, MN), 11. Dean Grube (Red Wing, MN), 12. Douglas Toepper (Wyoming, MN), 13. Mike Spraguer (Taylor's Falls, MN), 14. Shane Howell (Buffalo, MN), 15. Tony Schill (Oakdale, MN), 16. Keith Palsure, 17. Chase Friendt (New Richmond, WI), 18. Jacob Toepper (Hugo, MN), 19. Elizabeth Toepper (Lino Lakes, MN), 20. Cody Borgeson (New Richmond, WI), 21. Ryan Hensel (Forest, WI), 22. Edward Puariea, 23. Jared Gorka (New Richmond, WI), 24. Adam Martinson (Richfield, MN),

 

Heat 1:1. Jason Schill (Centuria, WI), 2. Mark Froehlich (Elk River, mn), 3. Jason Haugerud (Barronette, WI), 4. Jake Smeltzer (Menominee, WI), 5. Vince Corbin (Blaine, MN), 6. David Swearingen (Little Canada, MN), 7. Miranda Carlson (Afton, MN), 8. Elizabeth Toepper (Lino Lakes, MN),

 

Heat 2:1. Tony Schill (Oakdale, MN), 2. Mike Spraguer (Taylor's Falls, MN), 3. Cody Wolkowski (Thunder Bay, ON), 4. Shawn Carlson (Afton, MN), 5. Douglas Toepper (Wyoming, MN), 6. Jacob Toepper (Hugo, MN), 7. Jared Gorka (New RIchmond, WI), 8. Adam Martinson (Richfield, MN),

 

Heat 3:1. Josh Bazey (Luck, WI), 2. Dean Grube (Red Wing, MN), 3. Ryan Hensel (Forest, WI), 4. Keith Palsure, 5. Shane Howell (Buffalo, MN), 6. Cody Borgeson (New Richmond, WI), 7. Edward Puariea, 8. Chase Friendt (New Richmond, WI),

 

Modifieds 5/25/2013

A Mains:1. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 2. Scott Splittstoesser (Cottage Grove, MN), 3. Andy Jones (Princeton, MN), 4. Brent Larson (Lake Elmo, MN), 5. Shaun Kelley (Somerset, wi), 6. Terry Hanson (Elk River, MN), 7. Cory Williams (Spring Valley, WI), 8. Paul Niznik (Medford, WI), 9. Jason Gross (Cushing, wi), 10. Robbie Franklin (Plymouth, MN), 11. Jake Miller (New Richmond, WI), 12. Erik Peterson (Princeton, MN), 13. Brandon Jensen (Star Prairie, WI), 14. Zack Drews (Ringle, WI), 15. Andy Simonson (St Cloud, MN), 16. Adam Ayotte (St Paul, MN), 17. Cory Mahder (Eau Claire, WI),

 

Heat 1:1. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 2. Brandon Jensen (Star Prairie, WI), 3. Erik Peterson (Princeton, MN), 4. Zack Drews (Ringle, WI), 5. Paul Niznik (Medford, WI), 6. Adam Ayotte (St Paul, MN), 7. Andy Simonson (St Cloud, MN), 8. Cory Williams (Spring Valley, WI), 9. Robbie Franklin (Plymouth, MN),

 

Heat 2:1. Scott Splittstoesser (Cottage Grove, MN), 2. Cory Mahder (Eau Claire, WI), 3. Jason Gross (Cushing, wi), 4. Brent Larson (Lake Elmo, MN), 5. Shaun Kelley (Somerset, wi), 6. Jake Miller (New Richmond, WI), 7. Terry Hanson (Elk River, MN), 8. Andy Jones (Princeton, MN),

 

Super Stocks 5/25/2013

A Mains:1. Mike Loomis (Forest Lake, mn), 2. Tim Borgeson (New Richmond, WI), 3. Ryan Wiome (North Branch, MN), 4. Ben Hanke (Hudson, WI), 5. Rich Bishop (New Richmond, wi), 6. Adam Ayotte (St Paul, MN), 7. Mike Raboin (Somerset, wi), 8. Brian Lick (Afton, MN), 9. Bruce Schouveller (East Bethel, MN), 10. Larry Fitzsimmons (East Bethel, MN), 11. Gunnar Watkins (Elk Mound, WI), 12. Jeff Heintz (Turtle Lake, WI), 13. Denny Schouveller (Hugo, MN), 14. Cory Davis (Turtle Lake, WI), 15. Mike Hesselink (Deer Park, WI), 16. Cody Campeau (Somerset, WI), 17. Marcus Simonson (Milltown, Wi),

 

Heat 1:1. Adam Ayotte (St Paul, MN), 2. Gunnar Watkins (Elk Mound, WI), 3. Marcus Simonson (Milltown, Wi), 4. Cody Campeau (Somerset, WI), 5. Mike Raboin (Somerset, wi), 6. Jeff Heintz (Turtle Lake, WI), 7. Larry Fitzsimmons (East Bethel, MN), 8. Bruce Schouveller (East Bethel, MN), 9. Denny Schouveller (Hugo, MN),

 

Heat 2:1. Mike Loomis (Forest Lake, mn), 2. Tim Borgeson (New Richmond, WI), 3. Ryan Wiome (North Branch, MN), 4. Ben Hanke (Hudson, WI), 5. Cory Davis (Turtle Lake, WI), 6. Rich Bishop (New Richmond, wi), 7. Mike Hesselink (Deer Park, WI), 8. Brian Lick (Afton, MN),

Tag(s): Press Releases  2013 Race Results