Quantcast
skip navigation
Home OUTDOOR SPEEDWAY INFO INDOOR ARENA INFO Video Contact Us

Larson, Gross, Loomis, Vandy & Hammond Post Wins at CLS

06/09/2013, 7:15pm CDT
By Jamie Nutzmann

Late Models 6/8/2013

A Mains:1. Brent Larson (Lake Elmo, MN), 2. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 3. Rick Hanestad (Boyceville, wi), 4. Jake Redetzke (Eau Claire, WI), 5. Chad Mahder (Eau Claire, WI), 6. Tim Isenberg (Marshfield, WI), 7. Steve Isenberg (Marshfield, WI), 8. John Kaanta (Elk Mound, WI), 9. Steve Laursen (Cumberland, WI), 10. Lance Matthees (Winona, MN), 11. Pat Doar (New Richmond, WI), 12. Jim Carlson (St. Paul, mn), 13. Adam Hensel (Bladwin, WI), 14. Mike Nutzmann (New Richmond, WI), 15. Jeff Keeney (River Falls, WI), 16. Ryan Johnson (Lindstrom, MN), 17. Bryan Wennen (Lindstrom, MN), 18. Greg Nippoldt (Roberts, WI), 19. Mike Bear (River Falls, WI),

 

Heat 1:1. Chad Mahder (Eau Claire, WI), 2. Brent Larson (Lake Elmo, MN), 3. Rick Hanestad (Boyceville, wi), 4. Greg Nippoldt (Roberts, WI), 5. Pat Doar (New Richmond, WI), 6. Jim Carlson (St. Paul, mn), 7. Jeff Keeney (River Falls, WI), 8. Ryan Johnson (Lindstrom, MN), 9. Bryan Wennen (Lindstrom, MN), 10. Adam Hensel (Bladwin, WI),

 

Heat 2:1. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 2. Lance Matthees (Winona, MN), 3. Mike Nutzmann (New Richmond, WI), 4. Jake Redetzke (Eau Claire, WI), 5. Steve Laursen (Cumberland, WI), 6. Tim Isenberg (Marshfield, WI), 7. John Kaanta (Elk Mound, WI), 8. Steve Isenberg (Marshfield, WI), 9. Mike Bear (River Falls, WI),

 

 

Modifieds 6/8/2013

A Mains:1. Jason Gross (Cushing, wi), 2. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 3. Jason Miller (Duluth, wi), 4. Shaun Kelley (Somerset, wi), 5. Scott Splittstoesser (Cottage Grove, MN), 6. Clayton Wagamon (Blaine, MN), 7. Adam Hensel (Bladwin, WI), 8. Jake Miller (New Richmond, WI), 9. Cory Williams (Spring Valley, WI), 10. Adam Ayotte (St Paul, MN), 11. Ted Marrs (East Bethel, MN), 12. Erik Peterson (Princeton, MN), 13. Robbie Franklin (Plymouth, MN),

 

Heat 1:1. Adam Hensel (Bladwin, WI), 2. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 3. Jason Gross (Cushing, wi), 4. Jason Miller (Duluth, wi), 5. Clayton Wagamon (Blaine, MN), 6. Adam Ayotte (St Paul, MN), 7. Jake Miller (New Richmond, WI),

 

Heat 2:1. Scott Splittstoesser (Cottage Grove, MN), 2. Erik Peterson (Princeton, MN), 3. Shaun Kelley (Somerset, wi), 4. Ted Marrs (East Bethel, MN), 5. Cory Williams (Spring Valley, WI), 6. Robbie Franklin (Plymouth, MN),

 

Super Stocks 6/8/2013

A Mains:1. Mike Loomis (Forest Lake, mn), 2. Brian Lick (Afton, MN), 3. Chris Gorka (New Richmond, wi), 4. Ryan Wiome (North Branch, MN), 5. Cody Campeau (Somerset, WI), 6. Rich Bishop (New Richmond, wi), 7. Adam Ayotte (St Paul, MN), 8. Mike Weber (Osceola, wi), 9. Jeff Heintz (Turtle Lake, WI), 10. Larry Fitzsimmons (East Bethel, MN), 11. Denny Schouveller (Hugo, MN), 12. Ben Hanke (Hudson, WI), 13. Tim Borgeson (New Richmond, WI), 14. Cory Davis (Turtle Lake, WI), 15. Mike Hesselink (Deer Park, WI), 16. Joel Collins (Princeton, MN), 17. Dan Tocceri (Thunder Bay, ON), 18. Mike Raboin (Somerset, wi), 19. Bruce Schouveller (East Bethel, MN), 20. John Olson (Hudson, WI),

 

Heat 1:1. Cody Campeau (Somerset, WI), 2. Chris Gorka (New Richmond, wi), 3. Brian Lick (Afton, MN), 4. Jeff Heintz (Turtle Lake, WI), 5. Rich Bishop (New Richmond, wi), 6. John Olson (Hudson, WI), 7. Tim Borgeson (New Richmond, WI), 8. Adam Ayotte (St Paul, MN), 9. Denny Schouveller (Hugo, MN), 10. Bruce Schouveller (East Bethel, MN),

 

Heat 2:1. Mike Loomis (Forest Lake, mn), 2. Cory Davis (Turtle Lake, WI), 3. Ben Hanke (Hudson, WI), 4. Ryan Wiome (North Branch, MN), 5. Mike Weber (Osceola, wi), 6. Mike Hesselink (Deer Park, WI), 7. Joel Collins (Princeton, MN), 8. Mike Raboin (Somerset, wi), 9. Dan Tocceri (Thunder Bay, ON), 10. Larry Fitzsimmons (East Bethel, MN),

 

Midwest Modifieds 6/8/2013

A Mains:1. Jason Vandekamp (North Branch, MN), 2. Jason Haugerud (Barronette, WI), 3. Vince Corbin (Blaine, MN), 4. Ryan Olson (Strum, WI), 5. Shawn Carlson (Afton, MN), 6. Cody Wolkowski (Thunder Bay, ON), 7. Kyle Steffen (Cottage Grove, MN), 8. Tony Schill (Oakdale, MN), 9. Ryan Hensel (Forest, WI), 10. Miranda Carlson (Afton, MN), 11. Don Swearingen (Little Canada, MN), 12. Jacob Toepper (Hugo, MN), 13. Shane Howell (Buffalo, MN), 14. Ron Jablonske (Hager City, WI), 15. Elizabeth Toepper (Lino Lakes, MN), 16. Douglas Toepper (Wyoming, MN), 17. Chase Friendt (New Richmond, WI), 18. Jeremy Labeau (Burnsville, MN), 19. Josh Bazey (Luck, WI), 20. Bonnie Jablonske (Hager City, WI), 21. Cody Borgeson (New Richmond, WI), 22. Shane Berndt (Blaine, MN), 23. Dean Grube (Red Wing, MN), 24. Mike Spraguer (Taylor's Falls, MN), 25. Jared Gorka (New RIchmond, WI), 26. Bill Stettner (Inver Grove Heights, MN),

 

Heat 1:1. Jason Haugerud (Barronette, WI), 2. Bill Stettner (Inver Grove Heights, MN), 3. Cody Wolkowski (Thunder Bay, ON), 4. Kyle Steffen (Cottage Grove, MN), 5. Ryan Hensel (Forest, WI), 6. Cody Borgeson (New Richmond, WI), 7. Shane Berndt (Blaine, MN), 8. Josh Bazey (Luck, WI), 9. Douglas Toepper (Wyoming, MN),

 

Heat 2:1. Jason Vandekamp (North Branch, MN), 2. Ryan Olson (Strum, WI), 3. Shawn Carlson (Afton, MN), 4. Don Swearingen (Little Canada, MN), 5. Ron Jablonske (Hager City, WI), 6. Elizabeth Toepper (Lino Lakes, MN), 7. Jared Gorka (New RIchmond, WI), 8. Jeremy Labeau (Burnsville, MN),

 

Heat 3:1. Vince Corbin (Blaine, MN), 2. Tony Schill (Oakdale, MN), 3. Mike Spraguer (Taylor's Falls, MN), 4. Miranda Carlson (Afton, MN), 5. Jacob Toepper (Hugo, MN), 6. Bonnie Jablonske (Hager City, WI), 7. Chase Friendt (New Richmond, WI), 8. Shane Howell (Buffalo, MN), 9. Dean Grube (Red Wing, MN),

 

 

Hornets 6/8/2013

A Mains:1. Barret Hammond (Prescott, WI), 2. Eric Schultz (Downing, WI), 3. Steven Johnson (Columbus, MN), 4. Jerry Hanson (St Paul, MN), 5. Cole Neisius (Hastings, MN), 6. Darrell Wold Sr (Somerset, WI), 7. Eric Albrightson (Woodville, WI), 8. Sam Barthel (East Bethel, MN), 9. Kayla Lallier (South St Paul, MN), 10. Natalie Rogers (Mahtomedi, MN), 11. Chris Dyke (Hudson, WI), 12. Samantha Yarusso (Osceola, WI),

 

Heat 1:1. Eric Schultz (Downing, WI), 2. Steven Johnson (Columbus, MN), 3. Jerry Hanson (St Paul, MN), 4. Eric Albrightson (Woodville, WI), 5. Kayla Lallier (South St Paul, MN), 6. Samantha Yarusso (Osceola, WI),

 

Heat 2:1. Barret Hammond (Prescott, WI), 2. Cole Neisius (Hastings, MN), 3. Chris Dyke (Hudson, WI), 4. Darrell Wold Sr (Somerset, WI), 5. Sam Barthel (East Bethel, MN), 6. Natalie Rogers (Mahtomedi, MN),

Tag(s): 2013 Race Results