Quantcast
skip navigation
Home OUTDOOR SPEEDWAY INFO INDOOR ARENA INFO Video Contact Us

Preliminary Night of Legendary 100 Delivers Outstanding Racing!

09/19/2013, 7:30am CDT
By Jamie Nutzmann

 

Late Models 9/12/2013

A Mains:1. Jimmy Mars (Elk Mound, WI), 2. Brent Larson (Lake Elmo, MN), 3. Jake Redetzke (Eau Claire, WI), 4. Ricky Weiss (Winnipeg, MB), 5. Adam Hensel (Bladwin, WI), 6. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 7. Rick Hanestad (Boyceville, wi), 8. Nick Anvelink (Navarino, WI), 9. Mike Nutzmann (New Richmond, WI), 10. AJ Diemel (Elk Mound, WI), 11. Chad Mahder (Eau Claire, WI), 12. John Kaanta (Elk Mound, WI), 13. Eric Breeschoten (Buffalo, MN), 14. Steve Laursen (Cumberland, WI), 15. Tim Isenberg (Marshfield, WI), 16. Jim Carlson (St. Paul, mn), 17. Jeff Keeney (River Falls, WI), 18. Mike Bear (River Falls, WI), 19. Greg Nippoldt (Roberts, WI), 20. Trent Follmer (Princeton, MN), 21. Harry Hanson, 22. Zach Wohlers (Pengilly, MN), 23. Todd Gehl (Solon Springs, WI),

 

Heat 1:1. Ricky Weiss (Winnipeg, MB), 2. Mike Nutzmann (New Richmond, WI), 3. Jimmy Mars (Elk Mound, WI), 4. AJ Diemel (Elk Mound, WI), 5. Chad Mahder (Eau Claire, WI), 6. John Kaanta (Elk Mound, WI), 7. Steve Laursen (Cumberland, WI), 8. Tim Isenberg (Marshfield, WI),

 

Heat 2:1. Adam Hensel (Bladwin, WI), 2. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 3. Greg Nippoldt (Roberts, WI), 4. Harry Hanson, 5. Nick Anvelink (Navarino, WI), 6. Eric Breeschoten (Buffalo, MN), 7. Zach Wohlers (Pengilly, MN), 8. Trent Follmer (Princeton, MN),

Heat 3:1. Rick Hanestad (Boyceville, wi), 2. Jake Redetzke (Eau Claire, WI), 3. Brent Larson (Lake Elmo, MN), 4. Jeff Keeney (River Falls, WI), 5. Jim Carlson (St. Paul, mn), 6. Todd Gehl (Solon Springs, WI), 7. Mike Bear (River Falls, WI),

 

Modifieds 9/12/2013

A Mains:1. Cory Mahder (Eau Claire, WI), 2. Craig Thatcher (Knapp, wi), 3. Rodney Sanders (Happy, TX), 4. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 5. Trent Follmer (Princeton, MN), 6. Jimmy Mars (Elk Mound, WI), 7. Kelly Estey (Hibbing, MN), 8. Jeremy Nelson (Zimmerman, MN), 9. Scott Splittstoesser (Cottage Grove, MN), 10. Brandon Jensen (Star Prairie, WI), 11. Kent Baxter (Dorchester, WI), 12. Clayton Wagamon (Blaine, MN), 13. Jason Gross (Cushing, wi), 14. J.B. Stortz (Monticello, MN), 15. Josh Angst (Winona, MN), 16. Jeff Broking (Grand Rapids, MN), 17. Rick Cannata (Hibbing, MN), 18. Shaun Kelley (Somerset, wi), 19. Jason Miller (Duluth, wi), 20. Jeffrey Lien Jr (Mora, MN), 21. Jeremy Houle (Forest Lake, MN), 22. Joey Jensen (Maplewood, MN), 23. Adam Ayotte (St Paul, MN), 24. Charlie Hillukka (Elk River, MN),

 

B Mains 1:1. Josh Angst (Winona, MN), 2. Brandon Jensen (Star Prairie, WI), 3. Jason Miller (Duluth, wi), 4. Terry Hanson (Elk River, MN), 5. David Baxter (Eau Claire, WI), 6. Jeff Hart, 7. Destin Lorimor (Maple, WI), 8. Ted Marrs (East Bethel, MN), 9. Scott Heikkenen (Eveleth, MN), 10. Troy Girolamo (Strum, WI), 11. Dave Siercks (Princeton, mn), 12. Al Stettner (Inver Grove Heights, MN), 13. Jody Bellefeuille (Duluth, MN),

 

B Mains 2:1. Joey Jensen (Maplewood, MN), 2. Adam Ayotte (St Paul, MN), 3. Charlie Hillukka (Elk River, MN), 4. Larry Zeller (Plymouth, MN), 5. Steve Lavasseur (River Falls, WI), 6. Jeff Lein, 7. Bryan Hessler (Chetek, WI), 8. Will Fisher, 9. Robbie Franklin (Plymouth, MN),

 

Heat 1:1. Scott Splittstoesser (Cottage Grove, MN), 2. Jason Gross (Cushing, wi), 3. Craig Thatcher (Knapp, wi), 4. Clayton Wagamon (Blaine, MN), 5. David Baxter (Eau Claire, WI), 6. Brandon Jensen (Star Prairie, WI), 7. Joey Jensen (Maplewood, MN), 8. Jeff Hart, 9. Larry Zeller (Plymouth, MN), 10. Troy Girolamo (Strum, WI), 11. Dave Siercks (Princeton, mn),

 

Heat 2:1. Cory Mahder (Eau Claire, WI), 2. Trent Follmer (Princeton, MN), 3. Jeff Broking (Grand Rapids, MN), 4. Rick Cannata (Hibbing, MN), 5. Charlie Hillukka (Elk River, MN), 6. Steve Lavasseur (River Falls, WI), 7. Robbie Franklin (Plymouth, MN), 8. Dano Ostrander (Elk River, MN), 9. Bryan Hessler (Chetek, WI), 10. Ashley Anderson (Elk MOund, WI), 11. Chris Johnson (Egan, MN),

 

Heat 3:1. Kent Baxter (Dorchester, WI), 2. Jeremy Nelson (Zimmerman, MN), 3. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 4. Jeffrey Lien Jr (Mora, MN), 5. Josh Angst (Winona, MN), 6. J.B. Stortz (Monticello, MN), 7. Terry Hanson (Elk River, MN), 8. Destin Lorimor (Maple, WI), 9. Ted Marrs (East Bethel, MN), 10. Scott Heikkenen (Eveleth, MN), 11. Al Stettner (Inver Grove Heights, MN),

 

Heat 4:1. Rodney Sanders (Happy, TX), 2. Kelly Estey (Hibbing, MN), 3. Jimmy Mars (Elk Mound, WI), 4. Jeremy Houle (Forest Lake, MN), 5. Jason Miller (Duluth, wi), 6. Shaun Kelley (Somerset, wi), 7. Adam Ayotte (St Paul, MN), 8. Jeff Lein, 9. Jody Bellefeuille (Duluth, MN), 10. Will Fisher,

 

Super Stocks 9/12/2013

A Mains:1. Joey Jensen (Maplewood, MN), 2. Ben Hillman (Menomonie, WI), 3. Rich Bishop (New Richmond, wi), 4. Steve Thomas (Menomonie, wi), 5. Eric Olson (Ladysmith, WI), 6. Adam Ayotte (St Paul, MN), 7. Tyler Kintner (Hibbing, MN), 8. Derek Vesel (Hibbing, MN), 9. Dale Gangl (East Bethel, MN), 10. Scott Lawrence (SUPERIOR, WI), 11. Chris Wark (Princeton, mn), 12. Mike Loomis (Forest Lake, mn), 13. Lucas Plank (Altoona, WI), 14. Shane Kisling (Rice Lake, WI), 15. Cory Davis (Turtle Lake, WI), 16. Jason Schill (Centuria, WI), 17. Patrick Heikkenen (Eveleth, MN), 18. Tristan Labarge (Kelly Lake, MN), 19. Larry Boumeester (Hudson, wi), 20. Ryan Wiome (North Branch, MN), 21. Gunnar Watkins (Elk Mound, WI), 22. Willy Johnsen (Supiorior, WI), 23. Andy Grymala (Superior, WI), 24. Cody Campeau (Somerset, WI),

 

B Mains 1:1. Shane Kisling (Rice Lake, WI), 2. Tristan Labarge (Kelly Lake, MN), 3. Patrick Heikkenen (Eveleth, MN), 4. Brett Dulas (Waseca, MN), 5. Ben Hanke (Hudson, WI), 6. Bruce Schouveller (East Bethel, MN), 7. Brandon Englund (Waukon, MN), 8. Tom Anderson (Brainerd, MN), 9. Cody Lee (Starbuck, MN),

 

B Mains 2:1. Gunnar Watkins (Elk Mound, WI), 2. Willy Johnsen (Supiorior, WI), 3. Cody Campeau (Somerset, WI), 4. Jesse Redetzke (Altoona, WI), 5. Ronnie Malecki (Superior, MN), 6. Lyle Archambeau (Lake Elmo, Mn), 7. Denny Schouveller (Hugo, MN), 8. Josh Bartel (Kasson, MN), 9. Brian Weber (Chaska, MN), 10. Mike Raboin (Somerset, wi),

 

Heat 1:1. Ben Hillman (Menomonie, WI), 2. Rich Bishop (New Richmond, wi), 3. Lucas Plank (Altoona, WI), 4. Jason Schill (Centuria, WI), 5. Tristan Labarge (Kelly Lake, MN), 6. Gunnar Watkins (Elk Mound, WI), 7. Tom Anderson (Brainerd, MN), 8. Ben Hanke (Hudson, WI), 9. Wayne Dean (Fall Creek, wi), 10. Patrick Heikkenen (Eveleth, MN),

Heat 2:1. Tyler Kintner (Hibbing, MN), 2. Adam Ayotte (St Paul, MN), 3. Eric Olson (Ladysmith, WI), 4. Derek Vesel (Hibbing, MN), 5. Willy Johnsen (Supiorior, WI), 6. Brandon Englund (Waukon, MN), 7. Shane Kisling (Rice Lake, WI), 8. Cody Campeau (Somerset, WI), 9. Brian Weber (Chaska, MN), 10. Mike Raboin (Somerset, wi),

 

Heat 3:1. Mike Loomis (Forest Lake, mn), 2. Joey Jensen (Maplewood, MN), 3. Scott Lawrence (SUPERIOR, WI), 4. Ryan Wiome (North Branch, MN), 5. Dale Gangl (East Bethel, MN), 6. Lyle Archambeau (Lake Elmo, Mn), 7. Ronnie Malecki (Superior, MN), 8. Bruce Schouveller (East Bethel, MN), 9. Brett Dulas (Waseca, MN), 10. Cody Lee (Starbuck, MN),

 

Heat 4:1. Steve Thomas (Menomonie, wi), 2. Andy Grymala (Superior, WI), 3. Chris Wark (Princeton, mn), 4. Cory Davis (Turtle Lake, WI), 5. Larry Boumeester (Hudson, wi), 6. Jeff Beer (Hudson, wi), 7. Josh Bartel (Kasson, MN), 8. Denny Schouveller (Hugo, MN), 9. Jesse Redetzke (Altoona, WI),

 

Midwest Modifieds 9/12/2013

A Mains:1. Jason Vandekamp (North Branch, MN), 2. Josh Smith (Rice Lake, WI), 3. Dustin Scott (Rosemount, MN), 4. Jordan Hessler (Beldenville, WI), 5. Josh Bazey (Luck, WI), 6. Mack Estey (Kelly Lake, MN), 7. Robbie Franklin (Plymouth, MN), 8. Nick DaRonco (Mountain Iron, MN), 9. Jake Smith (Eau Claire, WI), 10. A J Roschen (Hudson, WI), 11. Shawn Carlson (Afton, MN), 12. Dan Wilson (Hibbing, MN), 13. Ashley Mehrwerth (St. Stephen, ), 14. Scott Splittstoesser (Cottage Grove, MN), 15. Jeffrey Lien Jr (Mora, MN), 16. Skeeter Estey (Kelly Lake, MN), 17. Mitch Weiss (Scandia, MN), 18. Tyler English (Anoka, MN), 19. Tony Schill (Oakdale, MN), 20. Jake Smeltzer (Menominee, WI), 21. Jim Giossi (New Richmond, WI), 22. Mickey Nosser (Phillips, Wi), 23. Nathan Thums (Dorchester, Wi), 24. Jeremy Kerzman (Bloomington, MN),

 

B Mains 1:1. Tony Schill (Oakdale, MN), 2. Tyler English (Anoka, MN), 3. Jason Haugerud (Barronette, WI), 4. Eric Herbison (New Richmond, WI), 5. Kyle Matuska (Stansfield, MN), 6. Chris Mensen (Alexandrea, mn), 7. Douglas Toepper (Wyoming, MN), 8. Dean Grube (Red Wing, MN), 9. Nick Kipka (Foley, MN), 10. Jacob Toepper (Hugo, MN), 11. Shane Berndt (Blaine, MN), 12. David Swearingen (Little Canada, MN),

 

B Mains 2:1. A J Roschen (Hudson, WI), 2. Robbie Franklin (Plymouth, MN), 3. Eric Gadach (Deer Park, WI), 4. Justin Tanner (Monticello, MN), 5. Mike Spraguer (Taylor's Falls, MN), 6. Jared Gorka (New RIchmond, WI), 7. Josh Madson (Mora, MN), 8. Shane Howell (Buffalo, MN),

 

B Mains 3:1. Mickey Nosser (Phillips, Wi), 2. Nathan Thums (Dorchester, Wi), 3. Shawn Phillips (Fridley, MN), 4. Dave Siercks (Princeton, mn), 5. Ben Schultz (Menomonie, Wi), 6. Josh Muzik (Alexandria, MN), 7. Mike Brenny (Foley, MN), 8. Miranda Carlson (Afton, MN), 9. Elizabeth Toepper (Lino Lakes, MN), 10. Brent Voeltz (Glenwood City, WI), 11. Andrew Inmann (Hermantown, MN),

 

Heat 1:1. Skeeter Estey (Kelly Lake, MN), 2. Nick DaRonco (Mountain Iron, MN), 3. Jeffrey Lien Jr (Mora, MN), 4. Robbie Franklin (Plymouth, MN), 5. Mitch Weiss (Scandia, MN), 6. Tyler English (Anoka, MN), 7. Dave Siercks (Princeton, mn), 8. Josh Muzik (Alexandria, MN), 9. Mike Brenny (Foley, MN), 10. Nick Kipka (Foley, MN), 11. Miranda Carlson (Afton, MN),

 

Heat 2:1. Jason Vandekamp (North Branch, MN), 2. Jake Smith (Eau Claire, WI), 3. Tony Schill (Oakdale, MN), 4. Jeremy Kerzman (Bloomington, MN), 5. David Swearingen (Little Canada, MN), 6. Chris Mensen (Alexandrea, mn), 7. Douglas Toepper (Wyoming, MN), 8. Shane Berndt (Blaine, MN), 9. Josh Madson (Mora, MN), 10. Eric Gadach (Deer Park, WI), 11. Eric Herbison (New Richmond, WI),

 

Heat 3:1. Josh Smith (Rice Lake, WI), 2. Jordan Hessler (Beldenville, WI), 3. A J Roschen (Hudson, WI), 4. Scott Splittstoesser (Cottage Grove, MN), 5. Shawn Carlson (Afton, MN), 6. Shane Howell (Buffalo, MN), 7. Jacob Toepper (Hugo, MN), 8. Matt Anderson (Hibbing, MN), 9. Kyle Matuska (Stansfield, MN), 10. Joel Madson, 11. David Lear (Cedar, MN),

 

Heat 4:1. Josh Bazey (Luck, WI), 2. Ashley Mehrwerth (St. Stephen, ), 3. Jake Smeltzer (Menominee, WI), 4. Mickey Nosser (Phillips, Wi), 5. Ben Schultz (Menomonie, Wi), 6. Nathan Thums (Dorchester, Wi), 7. Jared Gorka (New RIchmond, WI), 8. Brent Voeltz (Glenwood City, WI), 9. Mark Froehlich (Elk River, mn), 10. Dean Grube (Red Wing, MN), 11. Andrew Inmann (Hermantown, MN),

 

Heat 5:1. Mack Estey (Kelly Lake, MN), 2. Dustin Scott (Rosemount, MN), 3. Jim Giossi (New Richmond, WI), 4. Dan Wilson (Hibbing, MN), 5. Justin Tanner (Monticello, MN), 6. Shawn Phillips (Fridley, MN), 7. Mike Spraguer (Taylor's Falls, MN), 8. Jason Haugerud (Barronette, WI), 9. Elizabeth Toepper (Lino Lakes, MN), 10. Cody Borgeson (New Richmond, WI), 11. Ryan Olson (Strum, WI),

 

Hornets 9/12/2013

A Mains:1. Nate Coopman (Mankato, MN), 2. Barret Hammond (Prescott, WI), 3. Jerry Coopman, 4. Derrick Johnson (New Richmond, WI), 5. Brent Szymoniak (Eau Clair, WI), 6. Steven Johnson (Columbus, MN), 7. Jerry Hanson (St Paul, MN), 8. Del Rouchen, 9. Kayla Lallier (South St Paul, MN), 10. Tim Thoennes (Oak Dale, MN), 11. Payton English, 12. Chris Dyke (Hudson, WI), 13. Natalie Rogers (Mahtomedi, MN), 14. Nick Axelsen (Forest Lake, MN), 15. Dustin Shackleton, 16. Brandon Dyke (Hudson, ),

 

Heat 1:1. Chris Dyke (Hudson, WI), 2. Brandon Dyke (Hudson, ), 3. Nate Coopman (Mankato, MN), 4. Jerry Hanson (St Paul, MN), 5. Derrick Johnson (New Richmond, WI), 6. Del Rouchen, 7. Tim Thoennes (Oak Dale, MN), 8. Payton English,

 

Heat 2:1. Jerry Coopman, 2. Barret Hammond (Prescott, WI), 3. Steven Johnson (Columbus, MN), 4. Brent Szymoniak (Eau Clair, WI), 5. Kayla Lallier (South St Paul, MN), 6. Dustin Shackleton, 7. Natalie Rogers (Mahtomedi, MN), 8. Nick Axelsen (Forest Lake, MN),

 

Street Stocks 9/12/2013

A Mains:1. Jim Gullikson (Forest Lake , mn), 2. Allen Gessel Jr (`Big Lake, MN), 3. Ron Hanestad (Glenwood City, WI), 4. Sam Fankhauser (Rice Lake, WI), 5. Cory Hanson (Black River Falls, WI), 6. Mark Blom (Glenwood, MN), 7. Jordan Kurtti (Bruce Crossing, MI), 8. Ashley Wahlstrom (Rice Lake, Wi), 9. Kris Peterson (Isanti, MN), 10. Russell Peterson (Bradford, MN), 11. Brandon Davis (Chetek, WI), 12. Heidi Karshbaum (CHetek, Wi), 13. Evan Neumann (Cambridge, mn), 14. Carolyn Nosser (Sheldon, WI), 15. Andrea Keeney (River Falls, WI),

 

Heat 1:1. Sam Fankhauser (Rice Lake, WI), 2. Jim Gullikson (Forest Lake , mn), 3. Cory Hanson (Black River Falls, WI), 4. Ron Hanestad (Glenwood City, WI), 5. Ashley Wahlstrom (Rice Lake, Wi), 6. Kris Peterson (Isanti, MN), 7. Brandon Davis (Chetek, WI), 8. Carolyn Nosser (Sheldon, WI),

 

Heat 2:1. Allen Gessel Jr (`Big Lake, MN), 2. Mark Blom (Glenwood, MN), 3. Jordan Kurtti (Bruce Crossing, MI), 4. Heidi Karshbaum (CHetek, Wi), 5. Russell Peterson (Bradford, MN), 6. Andrea Keeney (River Falls, WI), 7. Evan Neumann (Cambridge, mn), 8. Kurt Becken (Otsego, MN),

 

Pure Stocks 9/12/2013

A Mains:1. Jason Havel (Rice Lake`, Wi), 2. Jason Newkirk, 3. Cole Lonergan (Dexter, MN), 4. George Richards (Mondovi, WI), 5. Jay Folz (Rice Lake, WI), 6. Margo Butcher (Buhl, MN), 7. Rob Lowe (Luck, Wi), 8. Matt Miller, 9. Krysta Swearingen (Little Canada, MN), 10. Mike Knopps (Chippway, WI), 11. Dave Nogle (Hastings, mn), 12. Jake Silbernagle, 13. Keith Weber (Austin, MN), 14. Dustin Doughty (Lady Smith, wi),

 

Heat 1:1. Krysta Swearingen (Little Canada, MN), 2. Jason Havel (Rice Lake`, Wi), 3. Jason Newkirk, 4. Dustin Doughty (Lady Smith, wi), 5. Jay Folz (Rice Lake, WI), 6. Dave Nogle (Hastings, mn), 7. Matt Miller,

 

Heat 2:1. Mike Knopps (Chippway, WI), 2. Cole Lonergan (Dexter, MN), 3. Keith Weber (Austin, MN), 4. George Richards (Mondovi, WI), 5. Jake Silbernagle, 6. Margo Butcher (Buhl, MN), 7. Rob Lowe (Luck, Wi),

Tag(s): 2013 Race Results