Quantcast
skip navigation
Home OUTDOOR SPEEDWAY INFO INDOOR ARENA INFO Video Contact Us

Redetzke Tops Stout Field of Late Models!

06/22/2014, 7:45pm CDT
By Jamie Nutzmann

Late Models 6/21/2014
A Mains:1. Jake Redetzke (Eau Claire, WI), 2. Brent Larson (Lake Elmo, MN), 3. Rick Hanestad (Boyceville, wi), 4. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 5. John Kaanta (Elk Mound, WI), 6. Adam Hensel (Bladwin, WI), 7. Jim Carlson (St. Paul, mn), 8. Tim Isenberg (Marshfield, WI), 9. Mike Bear (River Falls, WI), 10. Joel Collins (Princeton, MN), 11. Randy Gullixson (Baldwin, WI), 12. Jeff Keeney (, WI), 13. Bryan Wennen (Lindstrom, MN), 14. Lucas Peterson (Grand Meadow, MN), 15. Greg Nippoldt (Roberts, WI), 16. Lyle Archambeau (Lake Elmo, Mn), 17. T J Adams (Hayward, WI), 18. Nick Herrick (West Concord, MN), 19. Steve Laursen (Cumberland, WI), 20. Jim Raboin, 21. Ben Hanke (Hudson, WI), 22. Justin Sass (Elgin, MN), 23. Eric Breeschoten (Buffalo, MN),

Heat 1:1. Nick Herrick (West Concord, MN), 2. Rick Hanestad (Boyceville, wi), 3. Tim Isenberg (Marshfield, WI), 4. Greg Nippoldt (Roberts, WI), 5. Mike Bear (River Falls, WI), 6. Justin Sass (Elgin, MN), 7. Ben Hanke (Hudson, WI), 8. Lyle Archambeau (Lake Elmo, Mn),

Heat 2:1. Eric Breeschoten (Buffalo, MN), 2. Jake Redetzke (Eau Claire, WI), 3. John Kaanta (Elk Mound, WI), 4. Jim Carlson (St. Paul, mn), 5. T J Adams (Hayward, WI), 6. Randy Gullixson (Baldwin, WI), 7. Lucas Peterson (Grand Meadow, MN), 8. Jim Raboin,

Heat 3:1. Adam Hensel (Bladwin, WI), 2. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 3. Brent Larson (Lake Elmo, MN), 4. Steve Laursen (Cumberland, WI), 5. Joel Collins (Princeton, MN), 6. Bryan Wennen (Lindstrom, MN), 7. Jeff Keeney (, WI),

Modifieds 6/21/2014
A Mains:1. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 2. Brandon Jensen (Star Prairie, WI), 3. Kelly Anderson (Hager City, WI), 4. Scott Splittstoesser (Cottage Grove, MN), 5. Josh Angst (Winona, MN), 6. Jason Gross (Cushing, wi), 7. Jordan Hessler (Beldenville, WI), 8. Cory Williams (Spring Valley, WI), 9. Keith Foss (Winona, MN), 10. Bryan Hessler (Chetek, WI), 11. Ted Marrs (East Bethel, MN), 12. Jim Weeks (St Paul, MN), 13. Cody Wolkowski (Thunder Bay, ON), 14. Jason Miller (Osceola, wi),

Heat 1:1. Brandon Jensen (Star Prairie, WI), 2. Kelly Anderson (Hager City, WI), 3. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 4. Keith Foss (Winona, MN), 5. Cory Williams (Spring Valley, WI), 6. Jason Gross (Cushing, wi), 7. Bryan Hessler (Chetek, WI),

Heat 2:1. Jordan Hessler (Beldenville, WI), 2. Josh Angst (Winona, MN), 3. Scott Splittstoesser (Cottage Grove, MN), 4. Ted Marrs (East Bethel, MN), 5. Cody Wolkowski (Thunder Bay, ON), 6. Jim Weeks (St Paul, MN), 7. Jason Miller (Osceola, wi),

Super Stocks 6/21/2014
A Mains:1. Mike Loomis (Forest Lake, mn), 2. Tim Borgeson (New Richmond, WI), 3. Mike Hesselink (Deer Park, WI), 4. Dale Gangl (East Bethel, MN), 5. Ben Hanke (Hudson, WI), 6. Ryan Wiome (North Branch, MN), 7. Cody Campeau (Somerset, WI), 8. Denny Schouveller (Hugo, MN), 9. Ryan Gangl (East Bethel, MN), 10. Mike Raboin (Somerset, wi), 11. Jeff Heintz (Turtle Lake, WI), 12. Bruce Schouveller (East Bethel, MN), 13. Jason  Oftedahl (Inver Grove Heights, MN), 14. Adam Ayotte (St Paul, MN), 15. Brian Weber (Chaska, MN), 16. Gunnar Watkins (Elk Mound, WI), 17. Larry Fitzsimmons (East Bethel, MN), 18. Chris Gorka (New Richmond, wi), 19. Rich Bishop (New Richmond, wi),

Heat 1:1. Ryan Wiome (North Branch, MN), 2. Jeff Heintz (Turtle Lake, WI), 3. Cody Campeau (Somerset, WI), 4. Mike Loomis (Forest Lake, mn), 5. Tim Borgeson (New Richmond, WI), 6. Mike Raboin (Somerset, wi), 7. Denny Schouveller (Hugo, MN), 8. Larry Fitzsimmons (East Bethel, MN), 9. Bruce Schouveller (East Bethel, MN), 10. Jason  Oftedahl (Inver Grove Heights, MN),

Heat 2:1. Ben Hanke (Hudson, WI), 2. Adam Ayotte (St Paul, MN), 3. Mike Hesselink (Deer Park, WI), 4. Gunnar Watkins (Elk Mound, WI), 5. Dale Gangl (East Bethel, MN), 6. Ryan Gangl (East Bethel, MN), 7. Brian Weber (Chaska, MN), 8. Chris Gorka (New Richmond, wi), 9. Rich Bishop (New Richmond, wi),


Midwest Modifieds 6/21/2014
A Mains:1. Jason Vandekamp (North Branch, MN), 2. Josh Bazey (Luck, WI), 3. Rick Kobs (North Branch, MN), 4. Jason Schill (Centuria, WI), 5. Kyle Matuska (Stansfield, MN), 6. Dave Shackleton (Menomonie, WI), 7. A J Roschen (Hudson, WI), 8. Douglas Toepper (Wyoming, MN), 9. Cody Borgeson (New Richmond, WI), 10. Shawn Carlson (Afton, MN), 11. Shawn Phillips (Fridley, MN), 12. Cory Bruggeman (Stillwater, MN), 13. Brent Voeltz (Glenwood City, MN), 14. Miranda Carlson (Afton, MN), 15. Chase Friendt (New Richmond, WI), 16. Nate Spence (Spring Valley, WI), 17. Shane Berndt (Blaine, MN), 18. Jason Hobbs (Ham Lake, MN), 19. Mitch Weiss (Scandia, MN), 20. James Giossi (New Richmond, WI), 21. Jake Smeltzer (Menominee, WI), 22. Josh Hessler (Wheeler, WI), 23. Samantha Yarusso (Osceola, WI), 24. Leon Schmitt (Cottage Grove, MN), 25. Joe Lallier (South St Paul, MN), 26. Mitch Anderson (Spring Valley, WI),

Heat 1:1. Jason Schill (Centuria, WI), 2. Kyle Matuska (Stansfield, MN), 3. A J Roschen (Hudson, WI), 4. Cody Borgeson (New Richmond, WI), 5. Cory Bruggeman (Stillwater, MN), 6. Brent Voeltz (Glenwood City, MN), 7. Josh Hessler (Wheeler, WI), 8. Leon Schmitt (Cottage Grove, MN), 9. Jason Hobbs (Ham Lake, MN),

Heat 2:1. Jason Vandekamp (North Branch, MN), 2. Rick Kobs (North Branch, MN), 3. Shawn Carlson (Afton, MN), 4. Jake Smeltzer (Menominee, WI), 5. Shane Berndt (Blaine, MN), 6. Nate Spence (Spring Valley, WI), 7. Mitch Anderson (Spring Valley, WI), 8. Miranda Carlson (Afton, MN), 9. Samantha Yarusso (Osceola, WI),

Heat 3:1. Dave Shackleton (Menomonie, WI), 2. Shawn Phillips (Fridley, MN), 3. Josh Bazey (Luck, WI), 4. Douglas Toepper (Wyoming, MN), 5. James Giossi (New Richmond, WI), 6. Mitch Weiss (Scandia, MN), 7. Chase Friendt (New Richmond, WI), 8. Joe Lallier (South St Paul, MN),

 Hornets 6/21/2014
A Mains:1. Buddy Hanestad (Boyceville, WI), 2. William Voeltz (Glenwood City, WI), 3. Brandon Dyke (Hudson, ), 4. Chris Dyke (Hudson, WI), 5. Matt Busson (Hugo, MN), 6. Bob Carver Jr (Maplewood, MN), 7. Eric Anderson (Red Wing, MN), 8. Charles Eckl (Lonsdale, MN), 9. Darrell Johnson, 10. Natalie Rogers (Mahtomedi, MN), 11. Shane Kelsey (Somerset, WI), 12. Darren Gamache (New Richmond, WI), 13. Derrick Johnson (New Richmond, WI), 14. Kayla Lallier (South St Paul, MN),

Heat 1:1. William Voeltz (Glenwood City, WI), 2. Matt Busson (Hugo, MN), 3. Derrick Johnson (New Richmond, WI), 4. Bob Carver Jr (Maplewood, MN), 5. Natalie Rogers (Mahtomedi, MN), 6. Darren Gamache (New Richmond, WI), 7. Kayla Lallier (South St Paul, MN),

Heat 2:1. Buddy Hanestad (Boyceville, WI), 2. Brandon Dyke (Hudson, ), 3. Eric Anderson (Red Wing, MN), 4. Charles Eckl (Lonsdale, MN), 5. Shane Kelsey (Somerset, WI), 6. Chris Dyke (Hudson, WI), 7. Darrell Johnson,

Tag(s): Home  OUTDOOR SPEEDWAY INFO  2014 Race Results