Quantcast
skip navigation
Home OUTDOOR SPEEDWAY INFO INDOOR ARENA INFO Video Contact Us

Fireworks Special Delivers Great Races!

07/19/2014, 10:15pm CDT
By Jamie Nutzmann

Late Models 7/19/2014
A Mains:1. Pat Doar (New Richmond, WI), 2. John Kaanta (Elk Mound, WI), 3. AJ Diemel (Elk Mound, WI), 4. Adam Hensel (Bladwin, WI), 5. Jake Redetzke (Eau Claire, WI), 6. Chad Mahder (Eau Claire, WI), 7. Steve Laursen (Cumberland, WI), 8. Rick Hanestad (Boyceville, wi), 9. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 10. Joel Collins (Princeton, MN), 11. Jim Carlson (St. Paul, mn), 12. Randy Gullixson (Baldwin, WI), 13. Mike Nutzmann (New Richmond, WI), 14. Jeff Keeney (, WI), 15. Bryan Wennen (Lindstrom, MN), 16. T J Adams (Hayward, WI), 17. Mike Bear (River Falls, WI), 18. Ben Hanke (Hudson, WI), 19. Lyle Archambeau (Lake Elmo, Mn), 20. Greg Nippoldt (Roberts, WI), 21. Chad Halstrom (Isanti, MN), 22. Jim Raboin,

Heat 1:1. Adam Hensel (Bladwin, WI), 2. Greg Nippoldt (Roberts, WI), 3. Steve Laursen (Cumberland, WI), 4. Randy Gullixson (Baldwin, WI), 5. Mike Nutzmann (New Richmond, WI), 6. Jeff Keeney (, WI), 7. Chad Halstrom (Isanti, MN), 8. Lyle Archambeau (Lake Elmo, Mn),

Heat 2:1. Jake Redetzke (Eau Claire, WI), 2. AJ Diemel (Elk Mound, WI), 3. Chad Mahder (Eau Claire, WI), 4. Joel Collins (Princeton, MN), 5. Jim Carlson (St. Paul, mn), 6. Mike Bear (River Falls, WI), 7. Ben Hanke (Hudson, WI),

Heat 3:1. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 2. Rick Hanestad (Boyceville, wi), 3. John Kaanta (Elk Mound, WI), 4. Pat Doar (New Richmond, WI), 5. Jim Raboin, 6. Bryan Wennen (Lindstrom, MN), 7. T J Adams (Hayward, WI),

Modifieds 7/19/2014

A Mains:1. Adam Hensel (Bladwin, WI), 2. Ashley Anderson (Elk MOund, WI), 3. Jason Gross (Cushing, wi), 4. Cory Williams (Spring Valley, WI), 5. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 6. Kelly Anderson (Hager City, WI), 7. Ryan Aho (Chisholm, mn), 8. Landon Atkinson (Little Falls, MN), 9. Ted Marrs (East Bethel, MN), 10. Jim Weeks (St Paul, MN), 11. Mike Kyllonen (Rogers, MN), 12. Cody Wolkowski (Thunder Bay, ON), 13. Clayton Wagamon (Blaine, MN), 14. Kyle Steffen (Cottage Grove, MN), 15. Terry Hanson (Elk River, MN), 16. Jon Harer (Glenwood City, WI), 17. Brandon Jensen (Star Prairie, WI), 18. Scott Splittstoesser (Cottage Grove, MN),

Heat 1:1. Adam Hensel (Bladwin, WI), 2. Darrell Nelson (Hermantown, MN), 3. Kelly Anderson (Hager City, WI), 4. Ashley Anderson (Elk MOund, WI), 5. Ryan Aho (Chisholm, mn), 6. Clayton Wagamon (Blaine, MN), 7. Ted Marrs (East Bethel, MN), 8. Kyle Steffen (Cottage Grove, MN), 9. Mike Kyllonen (Rogers, MN),

Heat 2:1. Jason Gross (Cushing, wi), 2. Scott Splittstoesser (Cottage Grove, MN), 3. Cory Williams (Spring Valley, WI), 4. Terry Hanson (Elk River, MN), 5. Landon Atkinson (Little Falls, MN), 6. Brandon Jensen (Star Prairie, WI), 7. Cody Wolkowski (Thunder Bay, ON), 8. Jon Harer (Glenwood City, WI), 9. Jim Weeks (St Paul, MN),

Super Stocks 7/19/2014
A Mains:1. Mike Loomis (Forest Lake, mn), 2. Marcus Simonson (Milltown, Wi), 3. Rich Bishop (New Richmond, wi), 4. Ben Hillman (Menomonie, WI), 5. Tim Borgeson (New Richmond, WI), 6. James Trantina (Sartell, MN), 7. Ben Hanke (Hudson, WI), 8. Gunnar Watkins (Elk Mound, WI), 9. Jeff Heintz (Turtle Lake, WI), 10. Mike Raboin (Somerset, wi), 11. Cody Campeau (Somerset, WI), 12. Bruce Schouveller (East Bethel, MN), 13. Ryan Wiome (North Branch, MN), 14. Mike Hesselink (Deer Park, WI), 15. Brian Lick (Afton, MN), 16. Dustin Sanders (New Richmond, WI), 17. Ryan Gangl (East Bethel, MN), 18. Kody Anderson (Oak Grove, MN), 19. Jason  Oftedahl (Inver Grove Heights, MN), 20. Adam Ayotte (St Paul, MN), 21. Tom Gebauer (White Bear Lake, MN),

Heat 1:1. Mike Hesselink (Deer Park, WI), 2. Adam Ayotte (St Paul, MN), 3. Tim Borgeson (New Richmond, WI), 4. Mike Raboin (Somerset, wi), 5. Cody Campeau (Somerset, WI), 6. Kody Anderson (Oak Grove, MN), 7. Brian Lick (Afton, MN),

Heat 2:1. Mike Loomis (Forest Lake, mn), 2. Jeff Heintz (Turtle Lake, WI), 3. Marcus Simonson (Milltown, Wi), 4. Ryan Wiome (North Branch, MN), 5. James Trantina (Sartell, MN), 6. Bruce Schouveller (East Bethel, MN), 7. Tom Gebauer (White Bear Lake, MN),

Heat 3:1. Rich Bishop (New Richmond, wi), 2. Ben Hillman (Menomonie, WI), 3. Gunnar Watkins (Elk Mound, WI), 4. Ben Hanke (Hudson, WI), 5. Dustin Sanders (New Richmond, WI), 6. Jason  Oftedahl (Inver Grove Heights, MN), 7. Ryan Gangl (East Bethel, MN),

Midwest Modifieds 7/19/2014
A Mains:1. Josh Bazey (Luck, WI), 2. Shawn Phillips (Fridley, MN), 3. Jason Vandekamp (North Branch, MN), 4. Owen Grube (Cambridge, MN), 5. Jason Schill (Centuria, WI), 6. David Swearingen (Little Canada, MN), 7. Kyle Matuska (Stansfield, MN), 8. Ryan Johnson (Lindstrom, MN), 9. Chase Friendt (New Richmond, WI), 10. Tim Borgeson (New Richmond, WI), 11. Cory Bruggeman (Stillwater, MN), 12. Vince Corbin (Blaine, MN), 13. Mitch Weiss (Scandia, MN), 14. Elizabeth Toepper (Lino Lakes, MN), 15. Cody Borgeson (New Richmond, WI), 16. Justin Tanner (Monticello, MN), 17. Al Stettner (Inver Grove Heights, MN), 18. Jason Hobbs (Ham Lake, MN), 19. Jake Smeltzer (Menominee, WI), 20. Jacob Toepper (Hugo, MN), 21. Shane Berndt (Blaine, MN), 22. Douglas Toepper (Wyoming, MN), 23. Greg Anderson (Ham Lake, MN), 24. Miranda Carlson (Afton, MN), 25. Jordan Hessler (Beldenville, WI),

Heat 1:1. Jason Vandekamp (North Branch, MN), 2. Jordan Hessler (Beldenville, WI), 3. Jason Schill (Centuria, WI), 4. Cody Borgeson (New Richmond, WI), 5. Mitch Weiss (Scandia, MN), 6. David Swearingen (Little Canada, MN), 7. Miranda Carlson (Afton, MN), 8. Jacob Toepper (Hugo, MN),

Heat 2:1. Josh Bazey (Luck, WI), 2. Vince Corbin (Blaine, MN), 3. Shawn Phillips (Fridley, MN), 4. Owen Grube (Cambridge, MN), 5. Ryan Johnson (Lindstrom, MN), 6. Al Stettner (Inver Grove Heights, MN), 7. Jason Hobbs (Ham Lake, MN), 8. Justin Tanner (Monticello, MN),

Heat 3:1. Kyle Matuska (Stansfield, MN), 2. Tim Borgeson (New Richmond, WI), 3. Jake Smeltzer (Menominee, WI), 4. Shane Berndt (Blaine, MN), 5. Elizabeth Toepper (Lino Lakes, MN), 6. Greg Anderson (Ham Lake, MN), 7. Chase Friendt (New Richmond, WI), 8. Douglas Toepper (Wyoming, MN), 9. Cory Bruggeman (Stillwater, MN),

Hornets 7/19/2014
A Mains:1. Buddy Hanestad (Boyceville, WI), 2. Jess Seim (Glenwood City, WI), 3. William Voeltz (Glenwood City, WI), 4. Don Martens (Red Wing, MN), 5. Dan Rick (Shoreview, MN), 6. Brandon Dyke (Hudson, ), 7. Darrell Johnson, 8. Derrick Johnson (New Richmond, WI), 9. Charles Eckl (Lonsdale, MN), 10. John Freeman (Balsam Lake, wi), 11. Shane Kelsey (Somerset, WI), 12. Chris Dyke (Hudson, WI), 13. Darren Gamache (New Richmond, WI), 14. Barret Hammond (Prescott, WI), 15. Natalie Rogers (Mahtomedi, MN),

Heat 1:1. Buddy Hanestad (Boyceville, WI), 2. Chris Dyke (Hudson, WI), 3. Derrick Johnson (New Richmond, WI), 4. Charles Eckl (Lonsdale, MN), 5. Don Martens (Red Wing, MN), 6. Darren Gamache (New Richmond, WI), 7. John Freeman (Balsam Lake, wi), 8. Natalie Rogers (Mahtomedi, MN),

Heat 2:1. William Voeltz (Glenwood City, WI), 2. Brandon Dyke (Hudson, ), 3. Jess Seim (Glenwood City, WI), 4. Dan Rick (Shoreview, MN), 5. Darrell Johnson, 6. Shane Kelsey (Somerset, WI), 7. Barret Hammond (Prescott, WI),

Tag(s): 2014 Race Results